Fotbal vs futsal: Rozdíl a srovnání

Sportovní svět je plný mnoha zajímavých míčových her, mezi které patří fotbal a futsal. Navzdory stejnému základnímu principu mají fotbal a futsal mnoho rozdílů, které z nich dělají dva odlišné sporty, oba jsou schváleny FIFA (Fédération Internationale de Football Association).

Tento článek se zaměřuje na podrobné rozdíly mezi rychlými a strategickými sporty. Fotbal, fotbal, futsal a kickball mohou znít podobně, ale mají spoustu rozdílů. Mohou však obsahovat několik společných pravidel a možná i stejný cíl!

Key Takeaways

1. Futsal má menší, těžší míč s menším odskokem než tradiční fotbal.
  2. Fotbalové týmy mají 11 hráčů na stranu, zatímco futsalové týmy mají každý pět hráčů.
  3. Futsalové hry se odehrávají uvnitř na tvrdém hřišti, zatímco fotbalové zápasy se odehrávají venku na větším travnatém nebo umělém hřišti.

Fotbal vs futsal

Rozdíl mezi fotbal a futsal je, že fotbal je venkovní hra a má 11 hráčů na hřišti, zatímco futsal je vnitřní hra s menším stadionem a má 5 hráčů na hřišti. Oba bojují se stejným hlavním cílem „nastřílet co nejvíce gólů“, vyhrává zápas. Futsal jako nově uznávaná hra si získává velkou pozornost díky své taktické hratelnosti a zajímavým pravidlům.

Fotbal je hra v terénu hraná mezi 22 hráči se základním cílem dávat „góly“. Jeden brankář (také nazývaný brankář) a deset hráčů v poli tvoří tým jednoho fotbalového týmu.

Outfielders se specializují buď na útok nebo obranu, nebo na obojí. Tým je rozdělen na obránce, záložníky, útočníky a křídla, avšak hráči se mohou na hřišti volně pohybovat.

Fotbal je tento sport pojmenován v Severní Americe, zatímco fotbal je pojmenován ve zbytku světa.

Futsal je a FIFA-schválená nová halová fotbalová hra. Slovo „futsal“ je ve španělském jazyce zkratkou slova „futbol sala“.

Hraje se mezi dvěma týmy, z nichž každý má v daném okamžiku pět hráčů na hřišti, s „létajícími“ náhradami a menším, tvrdším a méně pružným míčem než standardní fotbalový míč.

Také čtení:  Tenis vs badminton: Rozdíl a srovnání

Tato hra je považována za vývojový a na zkušenostech založený nástroj pro standardní 11stranný fotbal. Inaugurační soutěž UEFA se konala v roce 1996, vyhrálo hostitelské Španělsko a v roce 1999 se konal kompletní evropský turnaj ve futsalu UEFA, kde zvítězilo Rusko.

Srovnávací tabulka

Parametry srovnáníFotbalFutsal
DefiniceSport zaměřený na míč, který je třeba vstřelit do branky druhého týmu. Jedná se o venkovní hru.Sport, založený na míči, který se používá ke střílení gólů. Hrají ho dva týmy a je to halová hra.
Velikost poleProfesionální futsalové hřiště má rozměry 20 x 40 m. To je mnohem méně než zápas 11-a-side.Délka je 105 metrů a šířka 68 metrů. Kluby jsou vyzývány, aby označily svá hřiště v souladu s těmito pokyny, kdykoli je to možné.
Čas na hraníUtkání bude trvat 90 minut, po 45 minutách se změní konce a poté bude následovat 15minutová přestávka.20minutové poločasy, doba mezi oběma poločasy nesmí být delší než 15 minut.
Náhradníci a počet hráčů3 střídání (ne na hřišti)Neomezené „létání“ střídání (12 hráčů v týmu)
Rozměry kouleAby byl fotbalový míč považován za legální, musí mít obvod 68–70 cm (27–28 palců) a hmotnost 410–450 g.Futsalový míč je menší než standardní míč velikosti 4, ale větší než míč velikosti 3, s průměrem 24.61″ až 25.0″.

co je fotbal?

Fotbal je týmový sport, ve kterém dva týmy o 11 hráčích soutěží na standardizovaném hřišti se dvěma „D oblastmi“ a čtyřmi tyčemi (2 tyče tvoří jeden gól). Tým musí být dobře vyvážený, s odpovídajícím počtem záložníků, obránců, útočníků, křídel a brankářů.

Tento sport řídí FIFA a UEFA a přitahuje účast z celého světa. Na základě účasti se fotbalové hry hrají buď mezinárodně, nebo na národní úrovni mezi různými kluby.

Fotbal je nejkonkurenceschopnější liga na světě, kde se účastní více než 250 milionů lidí ve více než 200 zemích. Nejoblíbenější je v Evropě, Americe (na severu a jihu) a také na velké části asijského subkontinentu.

Mnoho zemí se aktivně účastní světových pohárů FIFA a UEFA Euro Ligové poháry.

Také čtení:  PE vs sport: Rozdíl a srovnání

Na rozdíl od hlavních sportů ve Spojených státech a Kanadě většina domácích fotbalových lig neobsahuje posezónní fázi play-off.

Poté, co se každý tým utkal mezi sebou doma a venku, je tým, který skončí na konci sezóny první v pořadí, vyhlášen mistrem.

Většina ligových turnajů poskytuje vítěznému týmu tři body. Remíza, známá jako remíza, uděluje oběma týmům jeden bod.

fotbal

Co je futsal?

Futsal, původně určený pro basketbalové hřiště, byl vytvořen v Uruguayi ve 1930. letech XNUMX. století učitelem jménem Juan Carlos Ceriani.

Zákony byly založeny na velikosti basketbalových pětičlenných týmů a 40minutovém soutěžním čase na hřišti pro házenou. A pak byl popularizován pod obecně známým názvem Futsal.

Uspořádání a konfigurace futsalových týmů může být trochu složitější na pochopení. Kvůli pomíjivé povaze futsalu hráči na hřišti často pokrývají celé hřiště, ale mají primární zodpovědnost.

Ne každá konfigurace využívá každý slot. 'Univerzální' hráči mohou označit jakoukoli výhodnou pozici. Stejně jako vyměnit své pozice mezi 5.

Týmy mohou využít „létajícího brankáře“, což je hráč na hřišti, který nosí přizpůsobené tričko v barvách brankáře. Trenéři mohou využít strategii přesilové hry k ovlivnění zápasů a zejména ke sledování cílů, když jsou dole.

Ve hře jsou čtyři rozhodčí: rozhodčí na postranní čáře naproti lavičkám a druhý rozhodčí na postranní čáře soupeře, třetí rozhodčí poblíž místa na polovině, aby sledoval střídání a fauly, a čárový rozhodčí.

Brankáři mohou dosáhnout téměř jakéhokoli regionu futsalových branek, méně střel ve futsalu končí v síti.

futsal

Hlavní rozdíly mezi fotbalem a futsalem

1. Fotbal je venkovní hra, zatímco futsal je halový sport.
  2. Ve fotbale se každé družstvo skládá z 11 hráčů na hřišti, ale v případě futsalu se každé družstvo skládá z 5 hráčů na hřišti.
  3. Fotbal se skládá ze 2 poločasů po 45 minutách, zatímco futsal má 20 minut po 2 poločasech.
  4. Míč ve fotbale vede k rohovým kopům, ale ve futsalu musí hráč míč vhazovat.
  5. Ve fotbalovém utkání jsou povoleny tři střídání, ale ve futsalovém utkání je povoleno neomezené střídání.
Rozdíl mezi fotbalem a futsalem
Reference

Poslední aktualizace: 11. srpna 2023

tečka 1
Jedna žádost?

Vynaložil jsem tolik úsilí, abych napsal tento blogový příspěvek, abych vám poskytl hodnotu. Bude to pro mě velmi užitečné, pokud zvážíte sdílení na sociálních sítích nebo se svými přáteli / rodinou. SDÍLENÍ JE ♥️

24 myšlenek na téma „Fotbal vs futsal: Rozdíl a srovnání“

1. Srovnávací tabulka je velmi podrobná a uspořádaná, takže snadno pochopíte rozdíly mezi fotbalem a futsalem. Je jasné, že oba sporty mají svůj vlastní jedinečný soubor pravidel a předpisů.

odpověď
  2. Podrobné vysvětlení toho, co je fotbal a jeho celosvětové popularity, bylo velmi poučné. Je zajímavé vidět, jak je tento sport rozšířený a jak se liší v různých oblastech světa.

odpověď
  3. Skvělý článek! Je zajímavé dozvědět se o klíčových rozdílech mezi fotbalem a futsalem, zejména rozdíly v počtu hráčů a hracím poli. Oceňuji detailní srovnání.

odpověď
  4. Poznání rozdílů mezi fotbalem a futsalem, zejména pokud jde o velikost hřiště a herní dobu, bylo skutečně poučné. Tento článek poskytl cenné poznatky o jedinečných aspektech obou sportů.

odpověď
  5. Článek účinně zdůraznil rozdíly mezi fotbalem a futsalem, pokud jde o počet hráčů a vlastnosti hřiště. Pomohlo mi to hlouběji porozumět oběma sportům.

odpověď
  6. Neměl jsem ponětí o rozdílech v náhražkách a hrací době mezi fotbalem a futsalem. Tento článek mi poskytl několik užitečných informací, které mohu sdílet se svými přáteli, kteří jsou také nadšení pro sport.

odpověď
  7. Oceňuji hloubkový rozbor fotbalu a futsalu, zvlášť poučná byla srovnávací tabulka. Nyní lépe rozumím jedinečným vlastnostem každého sportu.

odpověď
  8. Připadalo mi fascinující dozvědět se o různých rozměrech fotbalového míče a futsalového míče. Velikost a váha míče hraje zásadní roli v dynamice hry a je zajímavé sledovat, jak se liší.

odpověď
  9. Komplexní srovnání fotbalu a futsalu ve srovnávací tabulce bylo mimořádně užitečné. Jasně nastínil rozdíly v různých parametrech a osvětlil nuance každého sportu.

odpověď

odpověď

Zanechat komentář

Chcete si tento článek uložit na později? Klikněte na srdce v pravém dolním rohu pro uložení do vlastního pole článků!