НБА против колеџ кошарке: разлика и поређење

Обични љубитељ кошарке би у почетку могао помислити да нема разлике између колеџ кошарке (НЦАА) и професионалне кошарке (НБА).

Оба обруча су постављена на истој висини на терену и чини се да је цела игра иста. Међутим, познате кошаркашке лиге нису исте.

Ове разлике су суптилне, али суштинске за стил игре сваке лиге. Они можда нису видљиви случајном посматрачу, али свакако постоје.

НБА и колеџ кошарка су одиграле значајну улогу у еволуцији кошарке са темпа и техничког становишта. Кошарка је много еволуирала током година, а мале промене могу допринети забавној вредности сваке утакмице.

Кључне Такеаваис

1. НБА (Национална кошаркашка асоцијација) је професионална кошаркашка лига у Северној Америци у којој студенти спортисти играју колеџ кошарку на универзитетском нивоу.
  2. НБА утакмице играју висококвалификовани професионалци и познате су по свом брзом темпу и високим резултатима, док су кошаркашке утакмице на колеџима познате по својој енергији, ентузијазму и школском духу.
  3. Правила и прописи ове две игре се разликују на неколико начина, укључујући дужину игре, број играча на терену и правила у вези са фауловима и тајм-аутима.

НБА против колеџ кошарке

Национална кошаркашка асоцијација (НБА) је прва северноамеричка кошаркашка лига која се састоји од 30 тимова. НБА је прикупила милионе навијача широм света. Колеџ кошарка је мала кошаркашка лига која укључује међуколеџ мечеве и састоји се од 68 тимова. Тимови играју до 35 утакмица, где се победничком тиму могу понудити могућности спонзорства.

Национална кошаркашка асоцијација се може назвати НБА. Ово је прва професионална кошаркашка лига Северне Америке.

Због свог високог темпа и вредности узбуђења, најомиљенија је кошаркашка лига на свету, посебно у САД и Канади.

НЦАА колегијална атлетска тела регулишу колеџ кошарку у Сједињеним Државама. Тим припада једној од неколико конференција. Да би распоред био структуиран за предстојећу сезону, тимови су распоређени у конференције на основу њихове регионалне игре.

Такође читајте:  Иоркер вс Гооглеи: разлика и поређење

Упоредна табела

Параметри поређењаНБАКошаркашка кошарка
Тимови учесницеСваке године 30 тимова у лиги одигра 82 утакмице.Сваке године 68 тимова одигра око 30-35 утакмица.
Схот цлоцкУдарац на 24 секунде са 8 секунди до преласка половине терена.Сат за шут од 30 секунди, са 10 секунди до преласка половине терена.
Дужина мечаУкупно време је 48 минута, подељено у четири четвртине по 12 минута.Укупно време је 40 минута, подељено на две четвртине од по 20 минута.
Линија са 3 тачке23'9″ од обруча19'9” од обруча
Ширина боје испод обруча16 стопа широка12 стопа широка
ПрекршајиШест личних грешака пре фаулирања. Противник после добија 2 слободна бацања
прави 4. фаул у четвртини.
Пет личних грешака пре фаулирања. Када тим направи фаул 7 пута на половини,
противници добијају 1-1. Када противник направи фаул 10 пута на пола, противник добија
два слободна бацања.
ПоседовањеСкок за посед лопте.Стрелица за посед показује ко има лопту.
БодовањеОдигране утакмице су резултатски.Утакмице које се играју обично имају низак резултат.
ПокровитељствоМогуће је спонзорисање појединаца.Спонзорства се могу понудити тимовима као целини.
Вредност за новацСматра се забавнијим.Сматра се мање забавним.

Шта је НБА?

НБА се сматра врхунском професионалном кошаркашком лигом на свету. То је мушка професионална кошаркашка лига у Северној Америци.

Неки од познатих тимова који играју у НБА су Голден Стејт Вориорси, Бостон Селтикси, Торонто Рапторс и Хоустон Роцкетс. Неки од најпопуларнијих НБА играча свих времена су Леброн Џејмс, Мајкл Џордан, Шакил О'Нил и кобе Бриант.

Тимови су подељени на источну конференцију и западну конференцију. Источна конференција се састоји од Атлантске, Централне и Југозападне дивизије, док Западна конференција има Северозападну, Пацифичку и Југозападну дивизију.

Такође читајте:  Епиц Гамес вс Риот Гамес: разлика и поређење

Основан је као Кошаркашки савез Америке, популарно познат као БАА. Али у наставку, променила је име у Национална кошаркашка лига након што се спојила са својим највећим ривалом, Националном кошаркашком лигом.

У почетку се суочио са неколико проблема. Али на крају су решени.

Најбоље рангирани тимови у НБА такмиче се у плеј-офу на крају сваке сезоне како би одредили светског шампиона.

НБА

Шта је Цоллеге Баскетбалл?

Као што име сугерише, колеџ кошарка је лига у којој студенти играју мечеве на нивоу факултета и покушавају да освоје првенство како би својој школи заслужили нека озбиљна права на хвалисање.

Ово можда не изгледа као веома узбудљива лига људима који живе ван Северне Америке, али то је заиста лига која привлачи много публике.

Узбуђење за колеџ кошарку међу људима може се видети од средине марта до почетка априла, у периоду познатом као „мартовско лудило“.

То је НЦАА мушки кошаркашки турнир И дивизије. Реч је о турниру у једној елиминацији на коме се екипе такмиче за државно првенство.

Тимови у колеџ кошарци подељени су на конференције, које су групе од десетак тимова. Сваки тим је додељен конференцији на основу тога где похађа школу.

Због регионалне игре тимова и због утврђеног распореда који сваки тим може да прати за предстојећу сезону, ове конференције су организоване.

Тимови се постављају према различитим факторима, а победници сваке конференције добијају директан приступ турниру.

факултетска кошарка

Главне разлике између НБА и колеџ кошарке

1. Број тимова који учествују у НБА (30) далеко је мањи него у колеџ кошарци (68).
  2. НБА тимови играју 82 утакмице за шест месеци, док факултетски тимови играју 30-35 утакмица за четири месеца.
  3. НБА утакмице трају дуже од колеџ кошаркашких утакмица.
  4. Различите техничке карактеристике као што су сат за шут, обруч за 3 поена, ширина боје испод обруча, фаулови и посед се разликују између НБА и колеџ кошарке.
  5. Природа НБА утакмица са високим резултатом чини их забавнијим од колеџ кошарке са ниским резултатом.